BIOHUMUSAS
Kas gi yra biohumusas arba kitaip vermikompostas? Paprastai tariant, biohumusas (vermikompostas) yra tai, kas lieka, kai sliekas perdirba organines atliekas. Svarbu paminėti, kad galutiniam produktui įtakos turi ne tik sliekai, bet ir įvairūs mikroorganizmai.
Vermikompostavimo metodas susideda iš dviejų etapų: pirmiausia, sliekai dalinai apdoroja atliekas, o tuomet sliekų pradėtą darbą užbaigia mikroorganizmai. Galutinis rezultatas yra juoda, biri medžiaga – humusas, dar vadinamas „juoduoju auksu“.
Pati sąvoka vermikompostas lietuvių kalboje vartojama daugiau moksliniame kontekste. Dažniau kasdienėje kalboje naudojame: „biohumusas“, „humusas“, „sliekų žemė“ ar pan.
Sliekų virškinimo sistemoje gausu įvairių bakterijų ir kitų mikroorganizmų. Sliekams virškinant ir atliekoms yrant šie mikroorganizmai pripildo kompostą įvairiomis medžiagomis kaip, pavyzdžiui: fulvo, huminės ir amino rūgštys, maistinės medžiagos bei surfaktantai. Be šių medžiagų, biohumuse gausu azoto, fosforo ir kalio, kuriuos augalai iš lėto ir tolygiai įsisavina per maždaug mėnesį nuo panaudojimo.
Praturtintas visais šiais elementais, biohumusas gerina augalų augimą, slopina augalų ligas, didina mikrobų aktyvumą, gerina vandens sulaikymą ir aeraciją bei gali padėti atsinaujinti dirvožemiui. Be to, jis yra natūralus, atsinaujinantis ir neteršia aplinkos!
Kodėl biohumusas yra tokia efektyvi trąša?
Biohumusas turi keletą unikalių savybių, kurios jį išskiria nuo kitų trąšų:
1. Organiškas ir tvarus. Biohumusas yra organinė trąša, t. y. gaunama iš natūralių ir biologiškai skaidžių medžiagų. Jis skatina tvarų žemės ūkį, nes perdirbamos organinės atliekos ir mažinamas cheminių trąšų, pesticidų poreikis.
2. Neutralus pH. Biohumuso pH paprastai būna neutralus, todėl jis tinka įvairiems augalams ir dirvožemio tipams. Jis gali padėti sušvelninti rūgštų ar šarminį dirvožemį ir priartinti jį prie optimalaus augalų augimui pH.
3. Lėtas maistinių medžiagų išsiskyrimas. Biohumusas lėtai ir tolygiai išskiria maistingąsias medžiagas, todėl sumažėja maistingųjų medžiagų išplovimo ir augalų nudegimo rizika, kuri gali atsirasti naudojant kai kurias chemines trąšas.
4. Naudingi mikroorganizmai. Sliekų išmatose gausu naudingų mikroorganizmų, įskaitant bakterijas ir grybelius, kurie gali pagerinti dirvožemio būklę ir slopinti kenksmingus ligų sukėlėjus. Šie mikroorganizmai padeda skaidyti organines medžiagas ir padaro maistingąsias medžiagas lengviau įsisavinamas augalams.
5. Geresnė dirvožemio struktūra. Biohumuse esančios organinės medžiagos padeda pagerinti dirvožemio struktūrą, nes pagerina jo vandens sulaikymo gebą, aeraciją ir drenažą. Dėl to šaknų sistemos tampa sveikesnės, o augalai geriau įsisavina maistingąsias medžiagas.
Kokie yra biohumuso privalumai lyginant su kitomis trąšomis?
Nors procesas sąlyginai panašus, kompostas suyra tik mikroorganizmų pagalba, o biohumusas yra iš pradžių apdorojimas sliekų, kurie praturtina kompostą didesniu kiekiu įvairiomis, augalams lengviau įsisavinamomis medžiagomis, o vėliau mikroorganizmai užbaigia sliekų pradėtą darbą.
Būtent dėl apdorojimo būdo, vienas iš pagrindinių skirtumų tarp vermikomposto ir paprasto komposto yra didesnė biohumuso nauda augalams. Organinės medžiagos perėjusios per slieko virškinimo sistemą turi didesnį kiekį tiek makro, tiek mikroelementų nei randama paprastame komposte.
Dar vienas svarbus biohumuso pranašumas yra tai, jog vermikompostuojant reikia įdėti mažiau darbo, kadangi daugumą cheminių procesų kontroliuoja sliekai.
Daugiau infromacijos apie skirtumus tarp vermikomposto ir komposto galite rasti straipsnyje apie kompostavimą.
Kuo biohumusas skiriasi nuo paprasto komposto?
Birus ar skystas biohumusas?
Dvi populiariausios biohumuso formos yra birus ir skystas biohumusas. Pasirinkimas tarp biraus ir skystas biohumusas priklauso nuo jūsų konkrečių poreikių. Jei norite greičiau pamatyti rezultatus ir naudojate didelį sodo plotą, skystas biohumusas gali būti puikus pasirinkimas. Tačiau jei norite bendrai pagerinti dirvožemio struktūrą, geresnis variantas bus birus biohumusas.
Geriausiems rezultatams pasiekti rekomenduojame naudoti abi biohumuso formas: tiek skystą, tiek birią. Taip ne tik užtikrinsite bendrą dirvožemio sveikatą, bet ir praturtinsite maistingomis medžiamos ir apsaugosite nuo ligų, kenkėjų. Svarbu atidžiai stebėti augalų reakciją ir biohumuso naudojimą pritaikyti priklausomai nuo rezultatų.
Skystas biohumusas
Greitas veikimas. Skystas biohumusas gali greičiau patekti į augalų šaknis, kadangi yra skystoje formoje. Tai padeda augalams greičiau pasisavinti naudingas medžiagas.
Ypatingas gamybos procesas. Skystas biohumusas yra verdamas naudojant ypatingą gamybos procesą ir receptūrą. Gaminant koncentratą yra išsaugomi visi biohumuso komponentai.
Paprastas naudojimas. Skystą biohumusą labai lengva naudoti purškiant ar laistant. Tai ypatingai patogu, turint didelį sodą ar daržą.
Naudojimas
Biohumuso koncentratą galima naudoti laistymui, purškimui ar šaknų tręšimui. Jis yra puikus būdas pamaitinti augalus maistingomis medžiagomis ir skatinti sveiką augimą. Be to, jis gali būti naudojamas sėkloms ar lapų purškimui.
Birus biohumusas
Maistingos medžiagos. Birus biohumusas turi daug maistingų medžiagų, kurios padeda stiprinti augalus ir pagerinti jų atsparumą ligoms.
Pagerina dirvožemio struktūrą. Birus biohumusas gerina dirvožemio struktūrą, padidindamas vandens sulaikymą ir oro pralaidumą.
Natūrali apsauga. Birus biohumusas turi natūralių pesticidinių savybių, kurios gali padėti apsaugoti augalus nuo kenkėjų ir ligų.
Naudojimas
Birų biohumusą galima naudoti kaip trąšas sodinimo ar persodinimo metu. Biohumusas padės pagerinti dirvožemio struktūrą ir praturtinti jį maistinėmis medžiagomis.
Auginkite stiprius ir sveikus augalus su mūsų biohumusu! Apsilankykite „Mariaus sliekai“ el. parduotuvėje šiandien ir pradėkite savo tvarios sodininkystės kelionę.
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį
D. U. K.
Gaukite įvairių kompostavimo patarimų bei informaciją apie naujus produktus ir nuolaidas!
Kontaktai
+3706 15 52 980
mariaussliekai@gmail.com
Informacija
© 2024 Mariaussliekai.lt Visos teisės saugomos.