Organinės trąšos - kaip nepasiklysti renkantis

Kaip pasirinkti trąšas savo sodui ir daržui. Kas yra organinės trąšos. Organinių trąšų pasirinkimas , jų pliusai ir minusai. Biohumuso privalumai .

Daiva

4/18/20246 min read

Kaip pasirinkti trąšas savo sodui ar daržui

Augalų auginimas ir prižiūrėjimas gali būti malonus užsiėmimas. Šis procesas sukuria ryšį su gamta, leidžia stebėti augimą ir vystymąsi, o galiausiai apdovanoja gausiu ir sveiku derliumi. Tačiau trąšų pasirinkimas, gali tapti nemenku iššūkiu. Nuspręsti, kokios trąšos geriausiai tiks jūsų sode ar darže, gali būti sudėtinga. Pasirinkimų yra daug, o skirtingos trąšos turi skirtingą poveikį ne tik augalams ar derliui, bet ir jus supančiai aplinkai bei dirvožemiui. Todėl pasidalinsiu keletų patarimų, kaip tą padaryti lengvai ir sėkmingai.

  • Kas svarbiausia? Pirmiausia pasvarstykite, kas jums svarbiausia. Ar tai aplinkos saugojimas, ar derlius, ar galbūt patogumas naudojantis trąšomis? Tai padės sukoncentruoti pastangas į svarbiausius kriterijus.

  • Kreipkitės į draugus ir ekspertus. Jei nežinote nuo ko pradėti, pasiklauskite draugų ar patyrusių sodininkų patarimų. Kartais geriausias patarimas ateina iš tų, kurie jau patyrė tai, ką planuojate daryti.

  • Siekite pusiausvyros. Rinkitės trąšas, kurios ne tik atitinka jūsų augalų poreikius, bet ir saugo gamtą. Organinės trąšos yra puikus pavyzdys - jos ne tik suteikia augalams maistinių medžiagų, bet ir gerina dirvožemio struktūrą, prisideda prie ekosistemos sveikatos.

  • Pamėginkite ir eksperimentuokite. Sodininkystė- tai meno ir mokslo junginys. Nei viena taisyklė nėra absoliuti, todėl nenusivilkite, jei pirmas bandymas nepasiseka. Eksperimentuokite su skirtingomis trąšų rūšimis ir dozėmis, kol rasite tobulą derinį savo augalams.

Kas yra organinės trąšos?

Jei dar neapsisprendėte, kurios trąšos jums tinkamiausios, pirmiausia supažindinsiu jus su seniausia žmogui žinoma trąšų rūšimi - tai organinėmis trąšomis. Organinės trąšos gali būti siejamos su Marcus Cato, ūkininku ir mokslininku, gyvenusiu Romoje net prieš 2000 metų. Jau tuo metu Marcus Cato kompostą laikė pagrindiniu dirvožemio gerintoju, būtinu derlingai ir produktyviai žemei.

Tai kas gi yra organinės trąšos? Apibrėžimų yra įvairių, bet man organinės trąšos - tai natūralios trąšos, pagamintos iš biologiškai skaidžių organinių medžiagų, tokių kaip augalų liekanos, maisto ir gyvulininkystės pramonės liekanos, gyvūnų mėšlas, kraikas, durpės, dumblas ar kiti žemės ūkio šalutiniai produktai. Jos yra galutinis natūralių biologinių procesų produktas, kai augalinės ir gyvulinės kilmės liekanos virsta produktais, naudojamais augalų tręšimui ir dirvožemio gerinimui.

Organinės trąšos dėl žaliavos ir gamybos proceso skiriasi savo sudėtimi ir poveikiu dirvožemiui bei augalams, tačiau jos visos turi tam tikrų bendrų privalumų. Apie kiekvieną iš šių privalumų galima parašyti ilgus traktatus, bet aš pasistengiau apžvelgti trumpai ir aiškiai :

  • Ilagalaikis poveikis. Šios trąšos palaipsniui ir tolygiai išskiria augalams būtinas maistines medžiagas, palaikydamos maistinių medžiagų pusiausvyrą ir ilgalaikę dirvožemio sveikatą.

  • Gerina dirvožemio struktūrą. Jos veikia kaip veiksmingas energijos šaltinis dirvožemio mikrobams, kurie gerina dirvožemio struktūrą, skatina augalų augimą ir stiprina jų imunitetą.

  • Draugiškos aplinkai. Organinės trąšos neturi chemikalų ir gali veikti kaip buferis prieš dirvožemio rūgštėjimą , mažinant drivožemio erozijos riziką ir pagerinant vandens sulaikymą.

  • Anglies dioksido šaltinis. Jos taip pat yra svarbaus anglies dioksido šaltinis, pagerinant medžiagų įsisavinimą per lapus.

Organinių trąšų pasirinkimas

Kiekvienas augalas turi savo pageidavimus ir reikalavimus, o tinkamai parinktos trąšos yra lyg raktas atrakinantis kiekvieno augalo potencialą. Bet kiekviena trąša taip pat turi savo privalumų ir trūkumų. Todėl svarbu atrasti subalansuotą variantą, kuris patenkintų jūsų augalų poreikius ir nekenktų aplinkai. Šios, žemiau išvardytos organinės trąšos tikrai jums gerai žinomos ir galbūt naudojamos, bet pažvelgus naujai, gal rasite dar nežinomų jų sąvybių.

  • Kompostas - tai gyvybiškai svarbi dirvožemio papildymo dalis. Jo gaminimas reikalauja kantrybės ir meistriškumo, bet galutinis rezultatas tikrai bus vertas to vargo. Teisingai subrendęs kompostas yra ne tik maistinė medžiaga augalams, bet ir gyvybės šaltinis jūsų dirvožemiui. Bet kokybiškam kompostui pagaminti reikia 2-3 metų , o nesubrendęs kompostas gali būti pavojingas dėl jame likusių pavojingų medžiagų.

  • Gyvulių mėšlas – tai natūralus dirvožemio gerintojas. Jis pagerina dirvožemio struktūrą, leisdamas orui ir vandeniui geriau cirkuliuoti. Tačiau būkite atsargūs - per daug gyvulių mėšlo gali sukelti perteklinį azoto kiekį, kuris gali būti pavojingas augalų sveikatai. Mėšlu galima tręšti tik kai jis būna gerai perpuvęs, nes šviežiame mėšle yra daug piktžolių sėklų ir įvairių kenkėjų.

  • Paukščių mėšlas yra vertinga organinė trąša. Jame slypi gausybė mitybinių medžiagų reikalingų jūsų augalams, bet jame esantis amoniakinis azotas sukelia daug nepatogumų jį naudojant. Paukščių mėšlo negalima naudoti šviežio. Jį reikia maišyti su durpėmis ir apsišarvuoti kantrybe, laukiant galutinio rezultato. Galima ruošti ir vandeniu praskiestą antpilą, bet antpilo kvapas tikrai jūsų nedžiugins.

  • Pelenai tai natūralus mineralų šaltinis, turintis kalcio, kalio, fosforo ir kitų vertingų mikroelementų. Kaip trąša vertingiausi yra medžio pelenai, bet juose visiškai nėra azoto, kuris labai būtinas augalams pavasarį ir vasaros pradžioje. Jų naudojimas taip pat turėtų būti apgalvotas, nes jie gali paveikti dirvožemio pH ir sudėtį, ypač jei naudojate kitas trąšas arba augalus su specifinėmis reikalavimais.

  • Kaulų miltai tai sveikatos vitaminai jūsų augalams, turtingi fosforu ir kalciu, Jie suteikia būtinų mikroelementų ir stiprina augalų šaknis. Tačiau jie nėra universali trąša, todėl geriausia juos naudoti kartu su kitomis trąšomis.

  • Žuvų miltai praturtina dirvą azotu, fosforu ir kaliu, būtinomis medžiagomis jūsų augalams. Bet jie turi specifinį kvapą ir neturi įtakos humuso susidarymui bei dirvožemio gerinimui, todėl reikia papildomo tręšimo.

  • Žaliosios trąšos – tai mineralų ir vitaminų kokteilis jūsų augalams. Bet reikia nepamiršti , kad šiose žaliose trąšose itin gausu azoto. Todėl padauginus jų arba panaudojus su kitomis azoto daug turinčiomis trąšomis, jūsų augalai augins tik lapus, o vaisių nesulauksit.

Atsižvelgiant į visus šiuos aspektus, aiškėja, kad tręšiant net ir organinėmis trąšomis, galima sulaukti ne tik puikaus derliaus, bet ir prisidaryti bėdų. Todėl, kad sodininkystėje derėtų menas ir mokslas, reikėtų įvertinti dirvožemio struktūrą ir sudėtį, kiekvienos augalų rūšies ypatumus ir maistinių medžiagų poreikį, tręšimo laiką, dažnį ir trąšų kiekį.

Jūsų sodas ir daržas yra kaip didelė scena, kurioje kiekvienas augalas yra atlikėjas, o jūsų rankose - dirigento lazdelė. Todėl norint, kad šis orkestras suskambėtų gražiausiomis natomis, rekomenduojame rinktis tokias organines trąšas, kurios yra subalansuotos, kuriose yra visos svarbiausios ir augalams būtinos mitybinės medžiagos bei kurias patogu dozuoti ir naudoti.

Biohumusas natūralus gyvybės šaltinis jūsų sode

Siekiant augalų klestėjimo ir sveikatos, į pagalbą jums galėtų ateiti biohumusas – natūralus, subalansuotas ir labai naudingas augalų maisto šaltinis.

Mūsų gaminamas biohumusas, pagamintas iš subalansuoto arklių mėšlo substrato ir turi išskirtinį pranašumą – jis yra iš karto paruoštas naudojimui ir suteikia augalams visus būtinus maistinius elementus tinkamomis proporcijomis. Tiesiog lieka įterpti biohumusą į dirvą ir jūsų augalai bus aprūpinti viskuo, ko jiems reikia, norint klestėt.

  • Vispausiškas maistinių medžiagų šaltinis.Biohumusas suteikia augalams visus būtinus maistinius elementus tinkamomis proporcijomis. Jame yra ne tik mikroorganizmų, kurie padeda skaidyti organines medžiagas ir palengvina augalams lengviau pasisavinti maistą, bet hormonų bei augalų augimą reguliuojančių medžiagų. Tai reiškia, kad jūsų augalai gauna visą reikalinga maistą, kuris skatina jų vystymąsį , be didelio vargo ir pastangų.

  • Dirvožemio struktūros gerinimas. Biohumusas padeda susidaryti humuso sluoksniui, kuris pagerina dirvožemio struktūrą, padeda ilgiau išlaikyti drėgmę bei lemia dirvos derlingumą. Humuso sluoksnio susidarymas padeda išlaikyti ir mineralinius jonus, padedančius augalus aprūpinti maistinėmis medžiagomis. Taigi kuo daugiau dirvoje humuso, tuo ji atsparesnė ir ją mažiau veikia lietūs arba sausra.

  • Ilgalaikis poveikis. Biohumusas suteikia augalams ilgalaikį maistą, turėdamas huminines ir fulvorūgštis, kurios lėtai išskiria augalams reikalingus maistinius elementus į dirvožemį. Jos sugeria, perneša ir mobilizuoja augalų augimą skatinančias medžiagas dirvožemyje, taip palengvindamos tų medžiagų įsisavinimą per šaknis.Tai reiškia, kad jums nereikės dažnai tręšti augalų, nes biohumusas užtikrins jiems pakankamą maistą ilgą laiką.

  • Sveikata bei ekologija. Naudojant biohumusą, ne tik pagerinsite augalų sveikatą, bet ir prisidėsite prie sveikesnės aplinkos. Jo biologinis potencialas stiprina dirvą, skatina mikroorganizmų augimą ir apsaugo augalus nuo ligų ir kenkėjų. Taip jūs gyvensite sveikiau ir ekologiškiau, mėgaujantis natūraliai užaugintais vaisiais ir daržovėmis.

Biohumusas geras ne tik augalams, bet ir jums

Biohumusas teigiamai veikia ne tik augalus, bet ir gali turėti neįkainuojamą poveikį ir jūsų sveikatai.

1. Daržovių ir vaisių kokybė: Naudojant biohumusą, jūs mėgausitės sveikesniais vaisias bei daržovėmis. Mokslininkai nustatė, kad naudojant biohumusą, daržovėse sumažėja nitratų kiekis, mažiau kaupiasi sunkiųjų metalų, o padaugėja baltymų ir kitų svarbių maistingų medžiagų.

2. Kenksmingų medžiagų mažinimas: Biohumusas sumažina kenksmingų medžiagų kiekį dirvožemyje, apsaugodamas augalus nuo pesticidų ir chemikalų poveikio. Tai svarbu ne tik augalų bet ir jūsų sveikatai.

3. Streso mažinimas: Sodininkavimas su biohumusu tikrai gali būti labai terapinis. Stebėjimas, kaip jūsų sodo augalai, paliesti jūsų dirigento lazdelės, auga, vystosi ir klesti, atneš jums didelį džiaugsmą ir pasitenkinimą.

Atsiminkite, kad sodo darbai turėtų būti ne tik naudingi, bet ir malonūs. Sėkminga sodininkystė - tai kelias, o ne tikslas, tad mėgaukitės kiekvienu augalu, kiekvienu žiedu ir kiekviena sodinimo diena su biohumusu!

Kopijuoti ar naudoti tekstą be "Mariaus sleikai" leidimo, draudžiama.