Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip naudoti kompostą?

Kompostą geriausia naudoti pavasarį ir rudenį. Uždėkite kompostą aplink augalą ar įberkite į sodinimo duobę ir gerai sumaišykite su žemėmis bei paliekite. Rekomenduojamą biohumuso kiekį augalams galite rasti ČIA.

Kaip pagreitinti kompostavimą?

Jei norite, kad kompostavimo procesas vyktų greičiau, galite susmulkinti dedamas atliekas. Taip pat reikėtų kuo dažniaus maišyti kompostą, palaikyti žaliųjų ir rudųjų atliekų santykį bei komposto drėgmę.

Kodėl mano kompostas skleidžia nemalonų kvapą?

Kompostas neturėtų skleisti jokio kvapo, jei yra prižiūrimas teisingai. Dažniausiai kompostas pradeda skleisti nemalonų kvapą tuomet, kai kompostas nėra tinkamai aeruojamas arba dėl netinkamų atliekų (pvz. mėsos, pieno produktų ir pan.)

Ar galiu kompostuoti, jei gyvenu bute?

Žinoma! Vermikompostavimui nereikia daug vietos, todėl galima drąsiai kompostuoti bute. Rekomenduojame rinktis kompostavimui bute pritaikytas komposto dėžės, kaip pavyzdžiui, šis kompostavimo vėžimėlis.

Ką daryti, jei mano kompostas traukia kenkėjus?

Tam, kad komposto dėžė netrauktų įvairių kenkėjų, reikėtų vengti į ją dėti tokius maisto produktus kaip mėsa, pieno produktai ar riebūs produktai. Taip pat galima įsigyti dėžę su dangčiu. „Subpod“ komposto dėžė yra įkasama į žemę ir yra su dangčiu, todėl yra apsaugota nuo kenkėjų.

Ar galiu sodinti augalus tiesiai į kompostą?

Nors kompostas yra labai svarbus komponentas derlingai žemei, nerekomenduojama augalų sodinti į kompostą, nesumaišius jo su žeme. Sumaišius kompostą su žeme ar durpėmis užtikrinama tinkama oro cirkuliacija, drėgmė bei derlingumas.

Kompostavimas

Biohumusas

Kaip pasidaryti biohumusą pačiai (-iam)?

Meskite organines atliekas (pvz., virtuvės atliekas, lapus) į komposto dėžę su sliekais ir palaikykite aeraciją bei drėgmę. Po kelių mėnesių susiformuos biohumusas, kurį nukasę galite naudoti tiesiai ant augalų. Detalesnes instrukcijas rasite ČIA.

Kaip laikyti biohumusą?

Saugokite biohumusą nuo tiesioginių saulės spindulių ir drėgmės. Laikykite jį sausoje vietoje, užtikrindami gerą vėdinimą.

Kokiems augalams galiu naudoti biohumusą?

Biohumusas tinka visiems augalams.

Ar galima biohumusą naudoti su kitomis trąšomis?

Taip, biohumusą galima naudoti kartu su kitomis trąšomis. Biohumuso naudojimas papildomai gali pagerinti maistinių medžiagų pasiekiamumą augalams.

Kaip žinoti ar biohumusas kokybiškas?

Gera biohumuso kokybė dažnai atpažįstama pagal tam tikrus kriterijus: biohumusas turi būti juodos spalvos, malonaus žemės kvapo, malonios liesti tekstūros. Mes savo biohumusui taip pat atliekame laboratorinius tyrimus, kuriuos galite rasti ČIA.

Kiek biohumuso reikia naudoti?

Naudojimo gidą galite rasti ČIA.

Sliekai

Kaip pradėti kompostuoti su sliekais?

Pradėti galite pasirinkdami tinkamą komposto dėžę. Tuomet reikėtų įdėti sliekus ir organines atliekas bei sukurti palankią aplinką vermikompostavimui. Išsamesnę instrukciją galite rasti ČIA.

Ar galiu į kompostą dėti visas maisto atliekas?

Dauguma maisto atliekų tinka, tačiau verta vengti per daug riebių, aštrių arba sūrių produktų. Taip pat nenaudokite per daug citrusinių vaisių. Išsamų kompostavimui tinkamų atliekų sąrašą galite rasti ČIA.

Ar galiu naudoti sliekus visus metus?

Taip, sliekai gali būti naudojami visus metus. Jie ypač darbingi šiltuoju metų laiku, bet gali dirbti ir žiemą, jei palaikote tinkamas sąlygas (pvz., temperatūrą).

Neberandu sliekų komposto dėžėje, atrodo, kad jie pabėgo. Ką padariau ne taip?

Labai svarbu užtikrinti kompostovimui reikalingas sąlygas. Ypatingai pradžioje, tik įleidus sliekus, reikėtų stebėti, kaip greitai jie suvalgo atliekas, kokia yra komposto dėžės drėgmė ir pan. Sliekai gali pabėgti iš komposto dėžės dėl kelių priežasčių:

  • Drėgmės trūkumas ar perteklius;

  • Nepakankamas maisto kiekis;

  • Per didelis sliekų skaičius ar per maža komposto dėžė;

  • Netinkama temepratūra;

  • Netinkamos atliekos.

Uždėjau organines atliekas, tačiau atrodo, kad jos neyra. Kas gali būti ne taip?

Jei manote, kad atliekos neyra, gali būti kelios priežastys, kodėl. Kompostavimo procesas priklauso nuo oro, drėgmės, temperatūros ir pačių atliekų. Pagrindinės priežastys, kodėl atliekos neyra:

  • Trūksta oro cirkuliacijos. Nuolat permaišykite kompostą.

  • Per daug ar per mažai drėgmės. Drėgmės lygis yra labai svarbus: per daug drėgnos atliekos gali pradėti pūti, o per sausos atliekos nepradės irti. Komposto drėgmė turi būti kaip išspaustos kempinės: suspaudus sausoje neturėtų lašėti, tačiau turi būti juntama drėgmė.

  • Netinkama temperatūra. Kompostavimas suletėja esant šaltai temperatūrai. Šaltajam sezonui, rekomenduojame įnešti komposto dėžę į garažą, sandėliuką, rūsį ar kitas patalpas, kur būtų teigiama temperatūra.

  • Netinkamos maisto atliekos. Kompostuojant svarbu ne tik žaliosios atliekos (pvz., maisto atliekos, žolė), bet ir rudosios atliekos (pvz., kartonas, popierinis rankšluostis). Tam, kad kompostavimas vyktų efektyviai reikėtų palaikyti santykį tarp žaliųjų ir rudųjų atliekų – taip subalansuosite pH lygį.