Kaip padėti sliekams nesušalti

Kodėl kompostiniams sliekams svarbu apsauga nuo šalčio? Kaip veikia komposto šildymo sistema ir kaip išlaikyti šilumą komposte ? Į visus šiuos klausimus atsakėme šiame straipsnyje.

Daiva

1/10/20255 min read

Kompostas žiemą
Kompostas žiemą
O kaip sliekai išgyvena žiemą?

„O kaip sliekai išgyvena žiemą?“ – vienas dažniausių klausimų, kuriuos išgirstu. Ir teisingai! Juk sliekų augintojai, kaip ir visi rūpestingi šeimininkai, nori būti pasiruošę tam, ką gamta gali iškrėsti. Ar reikės sliekus įnešti į vidų? Kaip juos apsaugoti, kai lauke temperatūra jau grėsmingai artėja prie nulio?

Sliekai tikrai nėra žiemos sporto entuziastai – jie mieliau renkasi šiltą ir patogią aplinką nei užšalusį dirvožemį. Todėl jų išgyvenimas priklauso nuo mūsų pastangų – kaip gerai paruošime jų „namus“ šaltajam sezonui.

Kadangi šis klausimas man užduodamas nuolat, nusprendžiau viską sudėti į vieną vietą. Šiame gide rasite ne tik priminimus, bet ir naujų gudrybių, kurios padės jūsų kompostiniams draugams patogiai peržiemoti.

Kodėl kompostiniams sliekams svarbu apsauga nuo šalčio?

Nors kai kurios laukinių sliekų rūšys yra tikri išgyvenimo ekspertai ir gali atlaikyti net žiemos iššūkius, kompostiniai sliekai, tokie kaip Kalifornijos raudonieji (Eisenia fetida), yra visai kitokie. Šie darbštuoliai nėra prisitaikę gyventi natūraliame dirvožemyje – jų „namai“ yra šiltesnės, organinėmis medžiagomis turtingos komposto krūvos.

Jų idealus gyvenimo klimatas svyruoja tarp 15°C ir 25°C – šiose ribose sliekai jaučiasi puikiai, o jų aktyvumas būna didžiausias. Tačiau temperatūrai nukritus žemiau 5°C, jie tampa vangūs ir praktiškai sustabdo savo veiklą. O jei komposto temperatūra nukrinta žemiau 0°C ir krūva nėra tinkamai apsaugota, sliekai gali tiesiog sušalti.

Kitaip tariant, palikti likimo valiai, šie šilumą mėgstantys gyventojai žiemą tiesiog neišgyventų.

Kaip veikia komposto šildymo sistema?

Nusiminti dėl žiemos šalčių tikrai nereikia! Žiemą, net kai termometras rodo minusą, jūsų komposto krūva gali tapti šilumos saugykla. Nors temperatūra joje nepasieks įspūdingų aukštumų, žinodami, kaip palaikoma šiluma, galite užtikrinti, kad jūsų sliekai nepatirs šalčio.

Kompostas – tai ne tik paprasta organinių medžiagų krūva, bet gyvybinga ekosistema, kurioje vyksta daugybė biologinių procesų. Būtent šie procesai generuoja šilumą, kuri žiemą tampa tikru išsigelbėjimu sliekams. Net ir šaltuoju metų laiku mikroorganizmai komposte toliau skaido organines medžiagas, išskirdami šilumą. Žinoma, žiemos metu ši veikla sulėtėja, tačiau tinkamai paruošta krūva – tinkamas sluoksniavimas, pakankama drėgmė ir apsauga nuo šalčio – gali išlaikyti temperatūrą krūvos viduje aukštesnę nei aplinkos temperatūra.

Sliekų signalai: kaip suprasti, kad jiems šalta?

Kompostiniai sliekai gali parodyti, kad jiems šalta, keisdami savo elgesį. Jei pastebite, kad komposto perdirbimas stringa, o sliekai tampa vis retesni svečiai komposto viršuje, tai pirmasis ženklas, kad temperatūra jau nukrito žemiau jų komforto ribų. Kai sliekams šalta, jie traukiasi į komposto centrą ar apatinius sluoksnius, tarsi prie mažo židinio, kur šiluma išlieka ilgiau.

Taip pat apie atšalimą jus perspės nemalonus kvapas. Sliekams nebedirbant, maisto atliekos pradeda irti anaerobinių bakterijų pagalba ir tai neretai sukelia nemalonų kvapą.

Pastebėję šiuos požymius, galite imtis veiksmų. Su keliais paprastais veiksmais, kuriuos aptarsime sekančiame skyriuje, galite padėti kompostui išlaikyti šilumą net šalčiausiomis dienomis ir sukurti sliekams tikrą „komposto SPA“ !

Kaip sukurti komposto SPA sliekams žiemą

Jau žinome, kad komposto viduje vykstantys procesai skleidžia šilumą. Būtent jie padeda sliekams išgyventi šaltuoju metų laiku. Tad mūsų tikslas – užtikrinti, kad šie procesai bent minimaliai nenutrūktų.

Ką galime padaryti, kai temperatūra ima kristi? Svarbiausia nepraleisti momento ir pasirūpinti, kad komposto dėžė ar krūva neperšaltų, o sliekai galėtų patogiai žiemoti.

  • Strateginis vietos pasirinkimas. Kompostas geriausiai jausis apsaugotas nuo vėjo ir tiesioginio šalčio. Geriausia vieta – prie sienos, kuri dieną sugeria šilumą ir ją išlaiko.

  • Didesnė krūva – daugiau šilumos! Stenkitės suformuoti kuo didesnę komposto krūvą. Rekomenduojamas dydis – bent 1 kubinis metras, nes didesnė masė ilgiau išlaiko šilumą.

  • Šilumą generuojančios medžiagos. Pridėkite daugiau azoto turinčių atliekų: maisto likučių, žolės, lapų. Jos skatins mikroorganizmų veiklą ir šilumos gamybą. Tik nepersistenkite – per didelis azoto kiekis gali sukelti per intensyvų procesą, kuris sliekams nepatiks.

  • „Šulinys“ šilumai. Jei organinių atliekų turite mažiau, centre suformuokite ertmę ir užpildykite ją drėgnais lapais, kartonu ar pjuvenomis. Toks „šilumos šulinys“ taps sliekų pečiumi.

  • Drėgmės balansas. Kompostas turi būti drėgnas, bet ne per šlapias. Per daug vandens užkerta kelią deguonies cirkuliacijai, kuri būtina mikroorganizmų darbui, tad labai drėgnas kompostas gali greičiau sušalti.

  • Termoizoliacija. Atėjus šalčiams, kompostą uždenkite. Tam puikiai tiks - šiaudai, lapai arba pjuvenos, senos antklodės, kilimai ar tentai, sena šiltnamio plėvelė, polistirolo plokštės ar kita izoliacinė medžiaga. Kuo storesnis sluoksnis, tuo geriau.

  • Specialios dėžės. Jei norite dar patogesnio sprendimo, naudokite įkasamas komposto dėžės, kurios išlaiko optimalias sąlygas sliekams net žiemą. Prireikus, jas lengva perkelti į uždaras patalpas.

Atlikę šiuos veiksmus, užtikrinsite, kad sliekai ne tik išgyvens žiemą, bet ir pavasarį sugrįš su nauja energija, gamindami jums aukštos kokybės kompostą.

Kaip perkelti sliekus į šiltą žiemos priebėgą

Bet jei turite vietą, kur yra stabili temperatūra ir mažai veikiama išorinių oro pokyčių, jūsų sliekai tikrai paskelbtų jus „Metų augintoju“! Tvartas, rūsys ar garažas – ideali vieta sliekams peržiemoti . Tačiau dažnai kyla klausimas: kaip perkelti šiuos mažus dirvožemio darbininkus iš lauko komposto į šilumą, juk visos komposto krūvos neįneši. Štai keli paprasti žingsniai!

  • Pasiruoškite specialias dėžes ar konteinerius

Jei žinote, kad sliekus teks perkelti, iš anksto įkomponuokite komposto krūvoje konteinerius ar dėžes su skylutėmis orui ir drėgmei cirkuliuoti. Į jas pridėkite smulkinto kartono, pjuvenų, maisto atliekų ar seno komposto. Artėjant šalčiams, sliekai natūraliai trauks ten, kur šilčiau. Kai ateis laikas, tiesiog ištraukite dėžes ir perkelkite į šiltą vietą.

  • Priviliokite sliekus su masalais.

Jei norite, kad sliekai greičiau persikeltų, galite juos privilioti drėgnais organiniais maisto likučiais, pavyzdžiui, vaisių ar daržovių išspaudomis. Šios gardžios vilionės privers sliekus sparčiau kraustytis į paruoštą vietą.

  • Ką daryti, jei neturite specialių dėžių.

Komposto krūvą galite suformuoti „šilumos šulinį“ ir įdėti masalą. Kai sliekai susirinks, atsargiai iškaskite dalį komposto kartu su sliekais ir perkelkite į pasiruoštą dėžę ar kitą tinkamą vietą. Tik įsitikinkite, kad dėžėse yra angos geram vėdinimui ir vandens nutekėjimui.

  • Tinkamos sąlygos po perkėlimo.

Perkėlus sliekus į garažą ar rūsį, svarbu užtikrinti šilumą, tačiau venkite pernelyg aukštos temperatūros. Reguliariai stebėkite drėgmės balansą – per didelė drėgmė gali sukelti pelėsių ar pakenkti sliekų sveikatai.

Ir jei kartais sliekai neišgyventų?

Taigi, kai viską jau žinote, juk žiemos komposto priežiūra nėra tokia sudėtinga ? Svarbiausia pasirūpinti tinkama vieta ir apsauga, nuolat stebėti temperatūrą ir užtikrinti, kad kompostas galėtų generuoti reikiamą šilumą.

Bet jei kartais sliekai neišgyventų, nepanikuokite – gamta juos apsaugojo. Sliekai deda kiaušinėlius, kurie būna apsaugoti kokonuose. Tai reiškia, kad atšilus orams, galite tikėtis mažųjų pagalbininkų sugrįžimo.

Sliekai yra tikras gamtos stebuklas. Paskyrę šiek tiek dėmesio jų priežiūrai, jie atsilygins dirbdami jūsų komposto dėžėje ir padėdami perdirbti atliekas ištisus metus.

Ačiū, kad skaitėte. Jei jums patiko straipsnis, pasidalinkite juo su bičiuliais ir pažįstamais.

Apsnigta komposto dėžė
Apsnigta komposto dėžė
Sliekai įkastoje komposto dėžėje
Sliekai įkastoje komposto dėžėje
Mariaus sliekai kompostas
Mariaus sliekai kompostas