Ką galima kompostuoti
Ką galima kompostuoti

Idealus santykis yra 60% žaliųjų medžiagų/drėgnų atliekų ir 40% rudųjų medžiagų / sausų atliekų.

Žaliosios atliekos/ daug drėgmės ir azoto turinčios medžiagos – vaisių ir daržovių atliekos, arbatos maišeliai (be siūlo), kavos tirščiai, makaronai, kruopos, duonos likučiai, nupjauta žolė, augalų liekanos, smulkinti kiaušinių, krevečių lukštai, pūvantys lapai, galvijų mėšlas... Kuo įvairesnis maistas – tuo labiau patiks sliekams ir jūsų vermikompostas bus turtingesnis.

Rudosios atliekos/daug anglies turinčios sausos medžiagos – sausi lapai, kartonas, pjuvenos, kiaušinių dėžutės, laikraštis, susmulkintas popierius, rankšluostinis popierius, smulkintos šakelės po genėjimo, išdžiovinta pjauta žolė, šiaudai.

Venkite chemiškai apdorotų ar dažytų medžiagų, taip pat pušies ar kedro drožlių, nes jos yra per rūgščios sliekams

Kuom šerti sliekus?

Kaip atskirti ir perkelti sliekus?

Išalkusių sliekų taktika:

Padėkite ant komposto paviršiaus skanėstų – banano žievių, obuolių išspaudų, agurkų lupenų ar kiaušinių lukštus. Galite pridengti kartonu ar popieriumi. Po dienos ar kelių daugelis sliekų jau bus susirinkę į „bufetą“ – juos bus lengva perkelti kartu su atliekų likučiu.

Jei atliekų turite daug – pastatykite šalia naują kompostinę ir naujoje vietoje pradėkite krauti atliekas. Sliekai visada ieško, kur daugiau ir skaniau, todėl jie pradės kraustytis į naują vietą. O jūs, praėjus porai savaičių, galėsite jau iškasti vermikompostą iš senosios kompostinės.

Šviesos triukas:

Sliekai nemėgsta šviesos. Išverskite kompostą ant plėvelės ar padėklo gerai apšviestoje vietoje ir suformuokite kauburėlį. Sliekai pradės slinkti gilyn, o jūs kas 10–15 minučių nuimkite viršutinį sluoksnį – gryną biohumusą! Galiausiai liks tik mažas, sliekais pilnas branduolys, kurį lengvai galėsite perkelkite atgal ar į naują dėžę.