Iš virtuvės į daržą: misija – kompostavimas!

Deima

8/1/20233 min read

Kodėl verta svarstyti apie kompostavimą?

Maisto atliekos vis kraunasi ir skleidžia nemalonų kvapą... Buitinių atliekų šiukšliadėžė vis prisipildžiusi... Ar ieškote ekologiško varianto kaip savo virtuvės atliekas paversti maistinių medžiagų praturtintu kompostu savo sodui? Jums nebereikia ieškoti, nes jau atradote šį blog'ą apie vermikompostavimą!

Vermikompostavimas (kompostavimas su sliekais) yra nuostabus metodas, kadangi jo metu organinės medžiagos (atliekos) yra transformuojamos į „juodąjį auksą“ – biohumusą. Biohumusas gali pagerinti dirvožemio struktūrą bei augalų augimo procesus. Šiame gide supažindinsime Jus su vermikompostavimo pagrindais, privalumais bei pateiksime instrukciją kaip pradėti kompostuoti su sliekais.

Kas yra vermikompostavimas?

Vermkompostavimas yra procesas, kai organinių atliekų (popieriniai rankšluosčiai, įvairios maisto atliekos, nupjauta žolė ir kt.) kompostavimui yra naudojami sliekai. Kalifornijos sliekai (ar kitos sliekų rūšys tinkamos kompostavimui) yra maitinami organinėmis medžiagomis, o pereidamos per slieko virškinimo sistemą atliekos yra prisotinamos dirvai reikalingų mikroelementų kompleksu.

Vermikompostavimo privalumai:

1. Sumažinamas atliekų kiekis. Jums nusprendus kompostuoti atliekas, užuot jas išmetus į konteinerį, mažiau atliekų atsidurtų sąvartynuose. O to pasekoje mūsų planeta galėtų lengviau atsikvėpti, kadangi sąvartynuose esančios atliekos išskiria metaną, kuris prisideda prie šiltnamio efekto.

2. Ekonomiška ir patogu. Įsirengti kompostinę yra ganėtinai paprasta ir nebrangu. Komposto dėžę galima laikyti net ir turint nedaug vietos pvz. bute ar balkone. O priedas – pasigamintas kompostas, kuris sumažina išlaidas, nes nebereikia pirkti trąšų iš parduotuvės.

3. Kompostas praturtintas maistinėmis medžiagomis. Atliekos perėjusios per slieko virškinimo sistemą, prisipildo įvairiomis maistinėmis medžiagomis, tokiomis kaip azotas, fosforas, kalis bei naudingais mikroorganizmais. Visi šie elementai yra būtini dirvos sveikatai.

4. Pagerinama dirvos struktūra. Vermikompostas (biohumusas) pagerina dirvos vandens sulaikymo savybes, drenažą bei aeraciją. Šie struktūros elementai užtikrina, kad augalai lengvai prigytų ir augtų.

5. Pagalba augalams. Augalai, kurie auga biohumusu patręštoje žemėje yra linkę greičiau ir vešliau augti, krauti daugiau žiedų, duoti gausesnį derlių. Taip pat augalai tampa atsparesni ligoms.

Kaip įsirengti kompostinę su sliekais?

Pateikiame instrukciją kaip įsirengti kompostinę sliekams, sekite žemiau nurodytus žingsnius:

Jums reikės:

  • kietos dėžės su dangčiu (plastikinės arba medinės);

  • medžiagų įklojimui (laikraščiai, kartonas, durpės ir pan.);

  • kompostavimo sliekų;

  • organinių atliekų (maisto atliekos, kavos tirščiai, nupjauta žolė ir kt.);

  • padėklo, kuriame kaupsis vanduo (reikalinga tik tuo atveju, jei dėžę laikysite viduje ir ji kiaura);

  • grąžto (reikalinga tik tuo atveju, jei dėžę neturi ventiliacijos skylių).

ARBA 👀

  • komposto dėžės;

  • Kalifornijos sliekų;

  • savo organinių atliekų.

Mariaussliekai.lt komposto dėžė

Kompostavimas su komposto dėže „Subpod“ yra labai paprastas. Visos reikalingos instrukcijos surašytos ant dėžės dangčio. Ši komposto dėžė yra išskirtinė tuo, kad ji yra įkasama į žemę (maždaug 30 cm gilyje). Nors ir papildomas darbas, tačiau įkasimas užtikrina, kad sliekai išgyventų tiek žiemą, tiek vasarą, būtų saugūs, darbštūs ir laimingi. Grynas oras, patenkantis per daugybę ventiliacijos angų užtikrina, kad kompostavimo procesas vyktų efektyviau.

Subpod“ komposto dėžė yra labai patogi naudoti – ją surinkti galima per 2 minutes! Taip pat ji atrodo estetiškai ir gali papuošti jūsų sodą (ir tarnauti kaip suoliukas).

Žingsnis po žingsnio

1. Pasirinkite dėžę. Ją įrenkite norimoje vietoje.

2. Pasmulkinkite laikraščius ar kartoną į mažus gabalėlius, sudrėkinkite juos ir užpildikyte jais dėžę, maždaug 1/3 dėžės.

3. Įleiskite sliekus. Sliekų kiekis priklausys nuo to, kiek turite atliekų. Paprastai 1–4 asmenų šeimai užtenka ~500 g, kadangi sliekai greitai dauginasi. Jei nesate tikri, kokio kiekio sliekų reikėtų būtent Jums, visuomet galite mums parašyti ar paskambinti ir tikrai patarsime.

4. Maitinkite sliekus. Pradėkite dėti atliekas pamažu, maišykite atiekas su laikraščiais, popieriniu rankšluosčiu, kad neatsirastų muselių ir nemalonaus kvapo.

5. Išlaikykite geras sąlygas. Palaikykite drėgmę (nereikia perlaistyti), jei naudojate paprastą dėžę užtikrinkite ventiliaciją, pH lygį.

6. Nuimkite kompostą. Po kelių savaičių sliekai jau bus pagaminę šiek tiek komposto, tad galite jį vis pastumti į vieną pusę, o maistą dėti į kitą pusę. Jei komposto prisikaupė daugiau, jį galite nuimti. Kompostą galite laikyti arba iš karto uždėti savo augalams.

7. Stebėkite. 1–2 kartus į savaitę patikrinkite ar dėžėje neatsiranda nemalonių kvapų ar perteklinės drėgmės.


Atliekos = trąšos

Vermikompostavimas yra aplinkai draugiškas būdas, kaip galite atsikratyti savo atliekomis, tuo pačiu pasigamindami vertingų trąšų. Sekdami instrukcijas ir prižiūrėdami savo komposto dėžę, galėsite greitai išbandyti maistinių medžiagų pilną biohumusą. Šios organinės trąšos užtikrins, kad jūsų augalai augtų sveikesni, o derlius būtų gausesnis.

Įsitikinkite kaip sliekų magija paverčia virtuves atliekas į auksą jūsų daržui!

Paruoškite sliekams namus
Paruoškite sliekams namus
Paruošti sliekams namus
Paruošti sliekams namus
Paruošti sliekams namus
Paruošti sliekams namus