į pradžią turinys susisiekite  
Kompostavimo patarimai

Kompostavimas su Kalifornijos sliekais

 

Kompostuodami organines atliekas,(t.y suyrančios sodo,daržo ir virtuvės atliekos ), galite pasigaminti beveik nieko nekainuojančių trąšų savo sodui, daržui ir gėlynui.

 

Organinėms atliekoms perdirbti geriausiai tinka kompostiniai Kalifornijos sliekai, nes jie gali gyventi pūvančioje organinėje masėje ir pasižymi didesniu produktyvumu ir ilgaamžiškumu. Šie sliekai gyvena iki 16 metų. Jie 10 kartų vislesni už paprastus Jie — idealus pakartotinio atliekų panaudojimo mechanizmas, nes maitindamiesi jomis gamina maistingąsias medžiagas.

 

 

Kad sliekai ir kiti mikroorganizmai jūsų komposte galėtų darbuotis visu pajėgumu turite jiems sudaryti jų gyvybinius poreikius atitinkačias sąlygas .

 • Subalansuota dieta
   

 • Palanki temperatūra
   

 • Pakankama drėgmė
   

 • Deguonis

Tai visai nesunku, jei žinai kaip tai padaryti .

 1. Komposto gaminimui pasirinkite kuo atokesnę sodo ar daržo vietą. Optimaliausia tai būtų 1-1,5 m2 krūva, dėžė ar kompostavimo konteineris. Konteinerio ar dėžės dugnas turi turėti skyles drenažui. Jei kompostuosite ant grunto patieskite metalinį ar plastikinį tinklą nuo kurmių.
   

 2.  
 1. Kad užtikrinti optimalų vėdinimą, išklokite dugną sukapotomis šakomis ,sumaišytomis  su subrendusiu kompostu, derlinga žeme ar durpėmis , kaip užkrato, turinčio kompostavimui reikalingų mikroorganizmų. Sluoksnis turėtų būti apie 10-15 cm.
   

 2. Viską sumaišykite ir būtinai palaistykite.
   

 3. Išleiskite sliekus ir galite pradėti dėti atliekas.

 

kraunant  daug azoto turinčias drėgnas medžiagas (šviežia žolė, išrautos piktžolės,žali lapai,virtuvės atliekos, pūvantys vaisiai ir daržovės – dėti 1 dalį)

 

reikia sluoksniuoti su  daug anglies turinčiomis sausomis medžiagomis (šiaudai, sausa žole, sausi lapai,pjuvenos, susmulkintos medžių ir krūmų šakos, popierius ir kartonas (nedėti žurnalinio, reklaminio spalvoto popieriaus),medienos pelenai - dėti 3-4  dalis)

 1. Kompostavimui suaktyvinti , kiekvieną naują krūvos sluoksnį užberkite jau turimu kompostu.
   

 2. Kad sliekai greičiau galėtų perdirbti kompostuojams atliekas prieš dedant - susmulkinkite.
   

 3.  Kraunant per daug nesuspauskit, kad į komposto krūvą patektų pakankamai deguonies. Taip pat deguonies cirkuliacijai rekomenduojama kompostą pamaišyti. Kai maišote medžiagas esančias centre stumkite į kraštus , o tas kurios yra kraštuose stumkite į vidurį. Arba su kokio nors įrankio kotu prabadykite skyles iki pat dugno.
   

 4. Kompostą reikia periodiškai laistyti , bet neperlaistyti. Kompostuojamų medžiagų drėgmė turi būti , kaip išspaustos kempinės: paėmus į saują turime jausti drėgmę,bet stipriai suspaudus neturi lašėti vanduo.
   

 5. Dėžę su kompostu rekomenduojama uždengti , kad palaikyti drėgmę ir apsaugoti sliekus nuo šviesos.
   

 6. Jei turite daug atliekų, padarykite dar vieną krūvą,ar dėžę. Į ją atliekas dėkite pagal tas pačias taisykles.
   

 7. Žiemai sliekus su dalimi komposto perkelkit į rūsį ar sandėliuką. O jei paliekat lauke, užklokit 20-30 cm šiaudų ir mėšlo mišiniu ir uždenkit skaidria plėvele su pradurtomis skylutėmis. Bet  temperatūrai pakilus iki  pliusinės, plėvelę nuimkite.
   

 8. Po 6-9  mėnesių sliekus reikia surinkti ir iškasti paruoštą kompostą. Sliekus surinkti galite  nukasę 12-15 cm viršutinį komposto sluoksnį,arba uždėję tankų plastikinį tinklą  su pagerintu vaisių ar uogų išspaudomis kompostu .Sliekai per tinklą sulenda į pašarą ir kartu su juo perkeliami į laikiną vietą ,kol iškasite biohumusą.
   

 9. Po to vėl vėl pradėkite nuo antro punkto 

 

Verta žinoti:

 

Kiek jums reikia Kalifornijos sliekų- kadangi sliekai suvartoja tiek maisto , kiek sveria patys ( mūsų klimatinėmis sąlygomis apie 1 gr.) , tai jums reikia tiek sliekų, kiek sukaupiate organinių atliekų per dieną (pakaupkite kelias dienas atliekas , jas pasverkite ir padalinkite iš dienų kiekio . )

 

Nupjauta žolė tai puiki komposto žaliava - greitai besikompostuojanti. Bet kad komposto krūvoje nesuslūgtų į patižusį sluoksnį ir nepūtų prieš dedant apvytinkite saulėkaitoje ir sluoksniuokite su ilgiau yrančiomis medžiagomis (pvz. pjuvenomis,šiaudais,medžio drožlėmis arba susmulkintomis šakelėmis )

 

Piktžoles su subrendusiomis sėklomis , kad neplatinti sėklų, 10  dienų palaikykite pamerktas vandenyje  ir tik po dėkite į kompostą. Arba vasarą paklokite ant žemės , uždenkite skaidria plėvele.Po keleto savaičių, piktžolių sėklos , gaus saulės ir šilumos smūgį ir praras daigumą. Tada bus galima drąsiai kompostuoti.

 

Virtuvės atliekas  apipilkite žeme,kad neviliotų musių,pelių, neskleistų nemalonaus kvapo. Į obuolių ir kriaušių išspaudas rekomenduojama pridėti šiaudų ir žemės. Į uogų išspaudas nereikia nieko pridėti.