Kompostavimo patarimai
|
Jei jūs skaitote šias eilutes, reiškia Jums rūpi, kaip jūs tvarkote savo atliekas, jums rūpi, kad kuo mažiau atliekų būtų išvežama į savartyną ar deginimui.
Vienas iš būdų tvarkyti savo maisto, sodo, daržo atliekas - jas kompostuoti.
Kompostuodami organines atliekas, (t.y visos suyrančios sodo,daržo ir virtuvės atliekos), galite pasigaminti nieko nekainuojančių ekologiškų trąšų savo sodui, daržui ir gėlynui, o tuo pačiu rūpintis ir mus supančia aplinka.
Galite tiesiog kompostuoti..... bet kad kompostavimo procesas vyktų greičiau ir kompostas būtų labiau praturtintas biologiškai aktyviomis medžiagomis, naudokite sliekus.
Organinėms atliekoms perdirbti geriausiai tinka kompostiniai sliekai, priskirti Eisenia foetida rūšiai, pas mus vadinami Kalifornijos sliekais. JIe labiausiai tinka, nes gali gyventi pūvančioje organinėje masėje ir pasižymi didesniu produktyvumu ir ilgaamžiškumu. Šie sliekai gyvena iki 16 metų. Jie 10 kartų vislesni už paprastus. Per parą jie suvartoja tiek maisto,kiek sveria patys t.y 1-4 gr.
![]() |
![]() |
► Kad sliekai ir kiti mikroorganizmai jūsų komposte galėtų darbuotis visu pajėgumu jiems reikia sudaryti tinkmas sąlygas. Tam reikia:
-
Subalansuotos dietos
-
Palankios temperatūros
-
Pakankamos drėgmės
-
Deguonies
► Ir tai visai nesunku, jei žinai kaip tai padaryti. Pradedam :)
► Kompostovimui pasirinkite kuo atokesnę sodo ar daržo vietą. Optimaliausia tai būtų 1-1,5 m2 krūva, dėžė ar kompostavimo konteineris. Konteinerio ar dėžės dugnas turi turėti skyles drenažui. Jei kompostuosite ant grunto patieskite metalinį ar plastikinį tinklą nuo kurmių.
![]() |
![]() |
► Kad užtikrinti optimalų vėdinimą, išklokite dugną sukapotomis šakomis ,sumaišytomis su subrendusiu kompostu, derlinga žeme ar durpėmis, kaip užkrato, turinčio kompostavimui reikalingų mikroorganizmų. Sluoksnis turėtų būti apie 10-15 cm.
► Viską sumaišykite ir būtinai palaistykite.
► Išleiskite sliekus ir galite pradėti dėti atliekas, geriausia pasluoksniuojant žaliasias atliekas su rudosiomis.
Žaliosios atliekos - daug azoto turinčios drėgnos medžiagos (vaisiai, daržovės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos, arbatos tirščiai, naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) natūralūs pakratai, augalų lapai, nupjauta žolė, jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų), sena vazonų žemė, ūkinių gyvūnų (pavyzdžiui, vištų, triušių, karvių, arklių) mėšlas.)
Rudosios atliekos - daug anglies turinčios sausos medžiagos (šiaudai, sausa žole, sausi lapai,pjuvenos, susmulkintos medžių ir krūmų šakos, popierius ir kartonas (nedėti žurnalinio, reklaminio spalvoto popieriaus),medienos pelenai, iš popieriaus ir kartono pagaminti kiaušinių dėklai .)
► Kompostavimui suaktyvinti, kiekvieną naują krūvos sluoksnį sumaišykite su jau turimu kompostu.
► Kraunant per daug nesuspauskite, kad į komposto krūvą patektų pakankamai deguonies. Taip pat deguonies cirkuliacijai rekomenduojama kompostą pastoviai maišyti. Kai maišote medžiagas esančias centre stumkite į kraštus , o tas kurios yra kraštuose stumkite į vidurį. Arba su kokio nors įrankio kotu prabadykite skyles iki pat dugno.
► Kompostą reikia periodiškai laistyti, bet neperlaistyti. Kompostuojamų medžiagų drėgmė turi būti , kaip išspaustos kempinės: paėmus į saują turime jausti drėgmę,bet stipriai suspaudus neturi lašėti vanduo.
► Dėžę su kompostu rekomenduojama uždengti katonu lapu, kad palaikyti drėgmę ir apsaugoti sliekus nuo šviesos.
► Jei turite daug atliekų, padarykite dar vieną krūvą,ar dėžę. Į ją atliekas dėkite pagal tas pačias taisykles.
► Žiemai sliekus su dalimi komposto perkelkite į rūsį ar sandėliuką. O jei paliekate lauke, užklokit 20-30 cm šiaudų ir mėšlo mišiniu ir uždenkit skaidria plėvele su pradurtomis skylutėmis. Bet temperatūrai pakilus iki pliusinės, plėvelę nuimkite.
► Po 6-9 mėnesių sliekus reikia surinkti ir iškasti paruoštą kompostą. Sliekus surinkti galite nukasę 12-15 cm viršutinį komposto sluoksnį,arba uždėję tankų plastikinį tinklą su pagerintu vaisių ar uogų išspaudomis kompostu. Sliekai per tinklą sulenda į pašarą ir kartu su juo perkeliami į laikiną vietą ,kol iškasite biohumusą.
► Po to vėl vėl pradėkite nuo antro punkto
Svarbu :
Nepridėkite per daug atliekų - ypač pirmą mėnesį stebėkite savo komposto dėžę. Stebėkite, ar sliekai spėja perdirbti atliekas. Pradžioje geriau dėti po mažiau , bet dažniau, kol suprasite kiek tikrai jiems reikia atliekų. Nes jei neperdirbus to sluoksnio uždėsite naują, sliekai pradės kilti į naują pašarą. Nubraukus ranka viršutinį komposto sluoksnį turėtumėte jau matyti sliekus ir matyti kaip pasikeitė komposto struktūra ( nebeliko stambių dalių,struktūra sumsmulkėjo)
Kompostavimui nenaudoti - mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktų, plastikinių, sintetinių atliekų, augalų ligomis užkrėstų augalų, šunų, kačių ekskrementų, piktžolių, turinčių subrendusių sėklų, skerdienos atliekų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų, fekalijų, nuotekų valymo dumblo;
Kiek jums reikia Kalifornijos sliekų- kadangi sliekai suvartoja tiek maisto , kiek sveria patys ( mūsų klimatinėmis sąlygomis apie 1 gr.) , tai jums reikia tiek sliekų, kiek sukaupiate organinių atliekų per dieną (pakaupkite kelias dienas atliekas , jas pasverkite ir padalinkite iš dienų kiekio . )
Nupjauta žolė tai puiki komposto žaliava - greitai besikompostuojanti. Bet kad komposto krūvoje nesuslūgtų į patižusį sluoksnį ir nepūtų prieš dedant apvytinkite saulėkaitoje ir sluoksniuokite su ilgiau yrančiomis medžiagomis (pvz. pjuvenomis,šiaudais,medžio drožlėmis arba susmulkintomis šakelėmis )
Piktžoles su subrendusiomis sėklomis , kad neplatinti sėklų, 10 dienų palaikykite pamerktas vandenyje ir tik po dėkite į kompostą. Arba vasarą paklokite ant žemės , uždenkite skaidria plėvele.Po keleto savaičių, piktžolių sėklos , gaus saulės ir šilumos smūgį ir praras daigumą. Tada bus galima drąsiai kompostuoti.
Virtuvės atliekas apipilkite žeme,kad neviliotų musių,pelių, neskleistų nemalonaus kvapo. Į obuolių ir kriaušių išspaudas rekomenduojama pridėti šiaudų ir žemės. Į uogų išspaudas nereikia nieko pridėti.